پارچه کتانی قاهره مجموعه جنگنده فرانسه

پارچه کتانی: قاهره مجموعه جنگنده فرانسه فرانسوی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی احتمال آزادسازی قیمت ارز جدی شد

در حالی اخبار ضد و نقیضی در رابطه با عوض کردن سیاست در معاملات ارزی وجود دارد که ظاهرا پیشنهاداتی جهت خروج کامل ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به خاص پتروشیمی‌ها از

احتمال آزادسازی قیمت ارز جدی شد

احتمال آزادسازی قیمت ارز جدی شد

عبارات مهم : بازار

در حالی اخبار ضد و نقیضی در رابطه با عوض کردن سیاست در معاملات ارزی وجود دارد که ظاهرا پیشنهاداتی جهت خروج کامل ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به خاص پتروشیمی ها از معاملات با قیمت رسمی در شورای پول و اعتبار مطرح شده، ولی هنوز در ستاد اقتصادی دولت نهایی نشده هست. در صورت تصویب این پیشنهاد قیمت ارز جهت تمامی واردکنندگان و صادرکنندگان به غیر از کالای اساسی و دارو بر اساس قیمت توافقی و به گونه ای آزاد خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بعضی خبرها از این حکایت دارد که مصوبه ای در رابطه با عوض کردن در سیاست ارزی دولت ایجاد شده است و احتمالا به زودی ارز حاصل از پتروشیمی ها و گروه فلزات نیز قرار است در بازار ثانویه و به طور توافقی مورد معامله قرار گیرد. در این حالت دیگر قیمت رسمی ارز جهت معاملات این گروه مورد استفاده نبوده و به روش گروه سوم کالایی انجام می شود.

این در حالی است که پیگیری ها در رابطه با آنچه که راجع به عوض کردن در سیاست ارزی مطرح شده، از این حکایت دارد که سیاستگذار ارزی پیشنهاد تازه ای جهت این عنوان ارائه کرده است مبنی بر اینکه پتروشیمی ها و گروه فلزات یعنی بخش دوم صادرکنندگان غیرنفتی که ارز آنها در سامانه نیما و بر اساس قیمت ۴۲۰۰ تومان مورد معامله قرار می گرفت نیز از این بخش خارج شده است و به بازار ثانویه وارد شوند به عبارتی فقط گروه اول یعنی کالاهای اساسی و دارو از قیمت رسمی ارز استفاده کرده و مابقی واردکنندگان ارز خود را در بازار ثانویه و بر اساس قیمت توافقی تامین کنند. در این حالت پتروشیمی ها به عنوان عرضه کنندگان بزرگ ارز نیز دیگر از محدوده دلار ۴۲۰۰ تومانی خارج شده است و معاملات آنها با قیمت توافقی در بازار ثانویه که نزدیک به قیمت بازار آزاد هست، انجام می شود.

احتمال آزادسازی قیمت ارز جدی شد

اما با وجود اینکه به نظر می رسد بانک مرکزی پیشنهاد خود جهت عوض کردن رویه در عرضه ارز پتروشیمی ها در بازار ثانویه را مطرح کرده، باید در ستاد اقتصادی دولت مورد تصویب قرار گیرد که تاکنون مصوب نشده است هر چند که به نظر می رسد تصویب آن دور از ذهن نیست و به زودی با ساز و کاری تازه انجام خواهد شد. این پیشنهادات گرچه در وقت حضور ولی الله سیف-رئیس کل سابق بانک مرکزی- مطرح شده است ولی با حضور همتی-رئیس کل بانک مرکزی- مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر جریان ارز حاصل از صادرات و واردات از این قرار است که در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) معاملات بر اساس سه گروه کالایی انجام می شود؛ گروه اول که کالاهای اساسی و دارو هستند و ارز حاصل از فروش نفت به طور عمده به این بخش تخصیص داده شده است پیدا کرده و با قیمت رسمی که بانک مرکزی روزانه آن را اعلام می کند، معاملات انجام می شود به طوری که با یارانه ای که دولت به گروه اول کالایی تخصیص داده شده است می دهد، قیمت ۳۸۰۰ تومان جهت آنها محاسبه و اختلاف آن با قیمت رسمی که اکنون ۴۴۰۰ تومان هست، از سوی دولت پرداخت می شود. گروه دوم که کالاها و مواد اولیه کارخانه ها هستند نیز مشمول ارز صادرات غیرنفتی یعنی پتروشیمی ها و گروه فلزات می شود که در مجموع حدود ۸۰ درصد ارز ناشی از صادرات را تشکیل می دهند، ولی جهت گروه سوم که کالاهای غیر مهم هستند، ارز آنها از محل ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی و بر پایه قیمت توافقی از مدتی پیش تامین می شود یعنی این قیمت بر اساس توافق بین صادرکننده و واردکننده و به گونه ای بر مبنای بازار آزاد تعیین و مورد معامله قرار می گیرد.

در حالی اخبار ضد و نقیضی در رابطه با عوض کردن سیاست در معاملات ارزی وجود دارد که ظاهرا پیشنهاداتی جهت خروج کامل ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به خاص پتروشیمی‌ها از

گر چه تاکنون اعلام رسمی در مورد قیمت توافقی وجود نداشته ولی ظاهرا دلار تا مرز ۸۰۰۰ تومان نیز در بازار ثانویه قیمت می خورد. این در حالی است که در مدت اخیر که سیاست تازه ارزی اجرایی شده، بارها پتروشیمی ها نسبت به قیمت ارزی که باید ارز خود را بر مبنای آن بفروشند اعتراض کرده بودند آیا که اختلاف قیمت حدود ۴۲۰۰ تومان با بازار آزاد که بیش از ۹۰۰۰ تومان هست، ضرر قابل توجهی را به آنها تحمیل کرده. پتروشیمی ها پیش از این ارز خود را در بازار عرضه کرده و بر مبنای قیمت آن معامله انجام می شد، ولی اکنون مجبورند در سامانه نیما و با قیمت بسیار پایین تر این کار را انجام دهند که موجب زیان آنها شده است است.

باید یادآور شد که در هر حال قرار نیست معاملات ارزی به خارج از سامانه نیما انتقال یافته شود و تمام معاملات چه از محل درآمدهای نفتی و چه مجموعه صادرکنندگان غیرنفتی در این سامانه بوده و تحت کنترل بانک مرکزی انجام خواهد شد. این در حالی است که چندی پیش دولت تصمیم به ورود معاملات ارزی ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی به بورس گرفت که منتفی شده است و به سامانه نیما انتقال یافته شد.

به هر صورت باید منتظر بود تا احتمالا تصمیمات جدیدی در مورد سیستم تازه ارزی که از فروردین ماه به اجرا درآمد و به علت نقایصی مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته بود، اخذ شود.کارشناسان از ابتدای اجرای این سیاست نیز تاکید داشتند که ادامه آن نمی تواند موفقیت آمیز بوده و باید جریان ارزی و معاملات آن عوض کردن کرده و به سمت آزاد سازی قیمت ارز حرکت کرد.

احتمال آزادسازی قیمت ارز جدی شد

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | صادرات | پتروشیمی | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs